وبلاگ > انتخاب موکت در طراحی اتاق کودک

انتخاب موکت در طراحی اتاق کودک

طراحی اتاق کودک انتخاب موکت برای والدین حساس تر از انتخاب موکت برای سایر قسمت های یک فضای مسکونی است

2 لایک

511 بازدید

 

انتخاب موکت در طراحی اتاق کودک

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که موکت مناسب اتاق کودک چه موکتی است ؟ طراحی اتاق کودک انتخاب موکت برای والدین حساس تر از انتخاب موکت برای سایر قسمت های یک فضای مسکونی است. این حساسیت کاملاً منطقی است. چرا که در طراحی اتاق کودک باید به این نکته توجه شود که بچه ها به علت جنب و جوش بیشتر عملاً زمان زیادی را در معرض ارتباط با موکت هستند. در این مقاله ما در سیزال به بررسی جنس های متفاوت موکت، معایب، مزایا، آلرژی و باقی موارد مربوطه خواهیم پرداخت و به شما کمک می کنیم که انتخاب بهتری داشته باشید. اگر برای خرید موکت نیاز به راهنمایی بیشتر دارید می توانید مقاله زیر را بخوانید :

راهنمای خرید موکت

۱- جنس الیاف موکت
 

پلی آمید:


این جنس از الیاف بهترین گزینه در بین نخ های مورد استفاده برای تولید موکت میباشد. در زیر ویژگی های این الیاف را میتوانید بررسی کنید.

حالت ارتجاعی بسیار عالی
مقاومت پیچ­ خوردگی­ های الیاف در برابر بازشدن
قابلیت تمیزشوندگی عالی
مقاومت زیاد در برابر کثیف­ شدن
قابلیت پنهان­ سازی کثیفی و چرک
مقاومت در برابر سایش
حداقل پرزدهی

 

پلی استر:


تا زمانی که آنرا با نایلون مقایسه نکنیم، انعطاف­ پذیری و مقاومت خوبی در برابر لکه دارد. پلی استر رنگ­ها و طرح­ های زیاد و خوبی را به ما پیشنهاد می­ کند. پلی­ استر ضد حساسیت است، در برابر رطوبت، بید و کپک­ زدن مقاوم و ارزان­تر از پشم و نایلون می­باشد. تا زمانی که از لکه­ های روغنی محافظت شود، قابلیت تمیزکردن و نظافت خوبی دارد و همچنین با شامپو و دیگر تمیزکننده­ های موکت نیز بسیار خوب عمل میکند.

پلی پروپیلن:


مزیت این موکت شامل مقاومت در برابر کثیفی (به جز لکه­ های روغنی) و قیمت ارزان آن می­باشد. تمام این موکت­ها به صورت Solution Dyedرنگرزی می­شوند. با این حال، این الیاف حالت ارتجاعی ضعیفی دارند. نسبت نایلون ارزان­ تر می­ باشد و همچنین دارای قابلیت­ های مقاومت در برابر کثیفی، آب و رطوبت، لکه، فشار زیاد و الکتریسیته ساکن می­ باشد. پلی ­پروپیلن برخلاف دیگر الیاف، آب را به خود جذب نمی­کند.

جنس موکت ها امکان دارد که ترکیبی از پلی آمید و پلی استر یا پلی استر و پلی پروپیلن باشد.

نگرانی در مورد سلامتی و امنیت کودکان از سنین ۸ ماهگی که شروع به چهار دست و پا راه رفتن می کنند آغاز می شود و تا حدود۱۰ سالگی ادامه پیدا خواهد کرد.

در این بین شاخص هایی که اهمیت پیدا می کنند نکاتی است که در زیر بدان اشاره میکنیم.

 

راحتی گزینه اول در طراحی اتاق کودک


در طراحی اتاق کودک باید به این نکته توجه داشت که پوست لطیف نوزادان به دلیل میزان حساس بودن باید از طرف والدین به میزان زیادی مورد توجه قرار گیرد. اهمیت این موضوع برای کودکان زیر یکسال بیشتر هم خواهد شد چرا که در سنین ذکر شده کودک بیشترین میزان تماس را با موکت خواهد داشت. به همین منظور مورد دیگری اهمیت پیدا میکند و آن هم آلرژی است. پیشنهاد سیزال مدل های secret, lamour, sydney و unique میباشد.

جنس موکت ها امکان دارد که ترکیبی از پلی آمید و پلی استر یا پلی استر و پلی پروپیلن باشد.

نگرانی در مورد سلامتی و امنیت کودکان از سنین ۸ ماهگی که شروع به چهار دست و پا راه رفتن می کنند آغاز می شود و تا حدود۱۰ سالگی ادامه پیدا خواهد کرد.

در این بین شاخص هایی که اهمیت پیدا می کنند نکاتی است که در زیر بدان اشاره میکنیم.

آلرژی:


در مقاله های پیشین و در مطالب مربوط به مزایای موکت به این مورد با درج منبع موثق به این نکته اشاره کردیم که بر خلاف باور های رایج موکت به هیچ عنوان تاثیری در ایجاد آلرژی ندارد.

قابلیت پاک شدن لک و کثیفی:


کثیف شدن موکت روندی است که نمی توان از آن جلوگیری کرد. و میتوان به شکلی اصولی آن را کنترل کرد. همین علت موکت مورد استفاده باید قابلیت حداقل نفوذ پذیری لک را داشته باشد و در صورت لک شدن بتوان آن را به حالت قبل برگرداند.

کاهش صدا:


کاهش سر و صدای ناشی از بازی و گاه بی قراری کودکان یکی از معضلات همیشگی نگهداری از آنها برای والدین بوده است. این مشکل برای خانواده هایی که در طبقات آپارتمان ساکن هستند و میتواند بیشتر هم باشد. و مسلماً محصولی که ما داریم در مورد آن بحث میکنیم ،یعنی موکت به خودی خود هر صدایی را به حداقل می رساند.

طول عمر و ماندگاری:


ماندگاری کیفیت اولیه موکت و کوبیده نشدن در مرور زمان به شکل مستقیم به میزان کیفیت موکت و تراکم الیاف آن بستگی دارد. و البته نحوه استفاده از موکت که بدیهی است در صورت استفاده نادرست هیچ تضمینی برای هیچکدام از موارد ذکر شده وجود نخواهد داشت. اما در صورتی که موکت کیفیت مرغوبی را دارا و نحوه استفاده از آن نیز اصولی باشد تا سالها میتوانید بر روی ماندگاری موکت تان حساب کنید.

منبع : https://sisal.ir/